Reštaurovanie bočného oltára Antona Paduánskeho v hradnej kaplnke sv. Michala Archanjela na hrade Ľubovňa.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Názov podporeného projektu: Reštaurovanie bočného oltára Antona Paduánskeho z kaplnky sv. Michala Archanjela na hrade Ľubovňa (reštaurovanie bočného Antona Paduánskeho z kaplnky sv. Michala Archanjela na hrade Ľubovňa)

Číslo žiadosti: MK – 6866/2013/2.2

Program 2. podprogram 2.2. Múzea a galérie

Cieľ projektu:

Kaplnka sv. Michala archanjela na hrade Ľubovňa prešla v rokoch 2004-2006 obnovou fasády a výmenou strešnej krytiny. Zámerom predkladanej žiadosti bolo reštaurovanie umelecký hodnotného bočného oltára Antona Paduánskeho z hradnej kaplnky. Predmetný oltár je v havarijnom stave. Jeho reštaurovaním chce múzeum zachrániť architektonicko – umelecký skvost kaplnky. Cieľom samotného projektu je nielen záchrana bočného oltára, ale aj jeho prezentácia návštevníkom hradu (ročne 120 000 platiacich). Cieľom projektu bol reštaurátorský výskum a vypracovanie návrhu na reštaurovanie bočného oltára Antona Paduánskeho z hradnej kaplnky sv. Michala na hrade Ľubovňa. Ďalej sňatie obrazu z podrámu, upevnenie uvoľnenej maľby i podkladových vrstiev, očistenie povrchu, príprava, vypnutie a nažehlenie obrazu na nové plátno, odstránenie starých lakových vrstiev a nevhodných sekundárnych zásahov. Zámerom je jeho obnova – reštaurovanie a následná prezentácia laickej i odbornej verejnosti. Účelom a prínosom projektu je záchrana bočného oltára Panny Márie z hradnej kaplnky sv. Michala.

Prínosom je aj prezentácia zreštaurovaného oltára laickej a odbornej verejnosti.

Realizácia projektu:

V rámci realizácie projektu podporeného MK SR v roku 2013 bol realizovaný odborný reštaurátorsky výskum a vypracovanie návrhu na reštaurovanie bočného oltára Antona Paduánskeho z hradnej kaplnky sv. Michala na hrade Ľubovňa. Ďalej sňatie obrazu z podrámu, upevnenie uvoľnenej maľby i podkladových vrstiev, očistenie povrchu, príprava, vypnutie a nažehlenie obrazu na nové plátno, odstránenie starých lakových vrstiev a nevhodných sekundárnych zásahov.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>